Давні стилі та звичаї знову стають популярними. У своєму прагненні повернутися до коріння, ми все охочіше звертаємося до дійсно багатовікових традицій. Ми змінюємо їх на елементи поп-культури і попри те, що вони приховують серйозне філософське або історичне підґрунтя, їхня присутність стає природною та актуальною складовою частиною сучасного світу.
МОДА, ЯКІЙ НЕ ЗАГРОЖУЮТЬ ЗМІНИ
Поза сумнівом, матча – це модно, щоразу вона викликає зацікавлення в найбільш розрізнених середовищах, швидко розповсюдилась в кав’ярнях і магазинах. Ми імпортуємо з Японії строкаті кондитерські вироби зі смаком матча, додаємо її до «суперфудових» коктейлів, а чашка зеленого лате – вдалий елемент іміджу в Інтернеті. І хоча чай утримує сильні позиції в своїй сучасній версії, він і надалі залишається складовою частиною архаїчної культури, яка панувала на Сході.
У схожій ситуації вже протягом довго часу перебуває йога. З’являється все більше і більше шкіл, організовуються курси, виїзні заняття на лоні природи або у вихідні в міських парках. На ринку можна знайти мати і спеціальний одяг для занять всіх кольорів веселки, а серед інструкторів бувають і йоги-знаменитості. Незважаючи на те, що XXI століття накладає свій відбиток, йога залишається тим, чим була від самого початку – практикою духовного розвитку.
Таким модним проявам, як ці, на щастя, не загрожує забуття. Вони започатковують в людях зміни, від яких не відмовляються так само легко, як від вже прострочених трендів. Більше того, вони на диво добре поєднуються один з одним! Хоча матча і йога не мають спільних історичних коренів і походять з різних точок на карті, у них є риси, які неймовірно вдало взаємодоповнюють одне одного.
ІСТОРІЯ
Зелений чай з’явився в Японії наприкінці XII століття. Він потрапив туди з Китаю разом із буддійськими ченцями, для яких він був невід’ємною частиною дзен. Цей чай почали споживати в формі порошку, так народилася чайна церемонія – тядо (дослівно – «шлях чаю»). Матча посилювала концентрацію ченців, допомагала їм зберігати ясність думок і полегшувала занурення в стан спокою – всі ці фактори до сьогоднішнього дня мають велике значення як під час медитації, так і під час чайної церемонії, яка є одним з її небуденних різновидів.
У свою чергу, термін «йога» належить до цілої системи індійської філософії, що займається узгодженістю між духом і тілом. Найдавніші згадки про йогу датовані 2300-1500 рр. д. н. е. і походять з долини Інду. Популярні сьогодні види йоги, в основі яких лежать позиції тіла, які називаються асанами, контроль дихання і техніки очищення, це зокрема хатха, віньяса і аштанга. На Захід вони потрапили «зовсім недавно», тобто в половині XIX століття. Обидві практики тісно пов’язані з медитацією.
МАТЧА І ЙОГА – ІДЕАЛЬНА ПАРА
Матча перемелюється виключно з наймолодших листочків чайного куща, в яких зосереджена життєва енергія, необхідна для зростання. А разом з нею безліч поживних речовин! Важливий також той факт, що незадовго до збору листків кущі затуляють від сонця, що додатково збільшує в них вміст корисних речовин. Пізніше при запарюванні піали матча, ми споживаємо перетерте листя у вигляді порошку, засвоюючи в кілька разів більше корисних речовин, ніж у випадку із заварюванням чаю. Однак варто пам’ятати, що не слід заливати матча водою температури, яка перевищує 80 градусів Цельсія, адже це може зашкодити речовинам, що містяться в ній (а також погіршити смакові властивості).
Кофеїн, що міститься в матча, і концентрація якого становить близько 30 мг на 1 г, вивільняється поступово. Це відбувається завдяки високому вмісту амінокислот (перш за все L-теаніну) і антиоксидантів, які сповільнюють виділення кофеїну. Саме тому порція енергії, яку ми отримуємо, не настільки сильна і швидкодіюча, як у випадку кави. Завдяки цьому протягом декількох годин ми можемо працювати на повних обертах, і це стосується як фізичної активності, так і процесу мислення й концентрації.
Така комбінація ефектів робить матча ідеальною парою для йоги. З одного боку, йога – це все ж таки спорт, який вимагає доброї фізичної форми; з іншого боку – це практика, близька до медитації, в якій ключову роль відіграє концентрація і популярна останнім часом усвідомленість (англ. mindfullness). Варто їх поєднувати, адже це дозволяє їм допомагати один одному. Поєднання йоги і піали чаю матиме кращий ефект, а вдосконалюючись в практиках йоги, ми з часом станемо експертами з питань матча – її заварювання вдома стане нашою маленькою церемонією.