Властивості матча в наукових дослідженнях

Своїми властивостями зелений чай матча завдячує передусім дуже високому вмісту двох поліфенолів: L-теаніну і катехіну EGCG. Нижче наводиться добірка найважливіших світових наукових досліджень, які стосуються впливу цих сполук на організм людини.

 

L-ТЕАНІН В НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ

 

Покращує настрій і розслабляє

 L-теанін є амінокислотою, яка міститься в чаї і у грибах. Амінокислоти – це хімічні сполуки, які являють собою будівельний матеріал для клітин людського організму. Вони створюють білки, що відповідають за синтез інсуліну, адреналіну і нейромедіаторів. Амінокислоти сприяють відновленню клітин і відповідають за нарощування м’язової маси. Численні дослідження, проведені в США і в Австралії, показали, що L-теанін в поєднанні з кофеїном, який також міститься в матча, позитивно впливає на мозкову діяльність, на здатність зосереджуватися і настрій (1)(2). Наявність L-теаніну частково пригнічує стимулюючий ефект кофеїну та знижує артеріальний тиск. Завдяки цьому, після випитої чашки чаю матча ми відчуваємо приплив енергії, пожвавлення думок, але в той же час заспокоєння нервів, що також знайшло підтвердження в дослідженнях, проведених вченими з Ньюкаслського університету (3).

 

Допомагає у навчанні і покращує пам’ять

Дослідження, опубліковані в «American Journal of Clinical Nutrition» демонструють, яким чином зелений чай покращує увагу і допомагає сконцентруватися на виконуваному завданні. Особи, які протягом півтора годин випили дві або три чашки зеленого чаю, досягли кращих результатів навчання, ніж ті, що пили напій-плацебо (4). Завдяки своїй збуджуючій дії на нервову систему, зелений чай також покращує креативне мислення (5).

L-теанін особливо позитивно впливає на покращення робочої пам’яті. Учасники дослідження, проведеного в Базельському університеті, випивши зелений чай, виконували відповідні завдання, щоб протестувати цю гіпотезу. Потім професор Стефан Боргвардт, що працює в психіатричній клініці, який проводив ці дослідження, за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) дослідив мозкову активність добровольців. Він зауважив збільшення кількості з’єднань між тім’яною і лобовою частками мозку. Поліпшення зв’язків між нервовими клітинами мозку призвело до покращення когнітивних функцій (6). У зв’язку з цим було припущено, що екстракт зеленого чаю міг би допомагати при лікуванні хворих на деменцію.

 

Концентрація і зменшення часу реакції

Відповідні пропорції, в яких L-теанін і кофеїн містяться в матча, забезпечують позитивний вплив на наші когнітивні здібності. У 2017 році голландські дослідники перевірили, яким чином вживання чаю матча і батончиків, що містять матча, впливає на результати завдань для перевірки когнітивних здібностей. Кожен з учасників перед тестом вживав один з чотирьох продуктів: випивав матча, з’їдав батончик з матча, випивав напій-плацебо або з’їдав батончик-плацебо. Після цього всі вони виконували завдання на перевірку уваги, робочої і епізодичної пам’яті, тобто на запам’ятовування подій, що відбувалися раніше. Крім цього тестувалася швидкість переробки інформації. Дослідження показали, що після споживання матча учасникам було легше зосередитися на виконуваному завданні, а їх реакції на стимулювання були швидшими (7).

 

КАТЕХІНИ EGCG В НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ

 

Катехіни – це поліфенольні сполуки, які відносяться до флавоноїдів. Найбагатшим джерелом катехінів є чай матча, в менших кількостях вони міститься у звичайному зеленому чаї, а також у шкірках фруктів, какао, червоному вині та стручкових рослинах. Катехіни володіють антибактерицидними, антигрибковими і антивірусними властивостями. Тим самим вони зміцнюють імунну систему, виводять з організму важкі метали і уповільнюють процеси старіння. Також катехіни обмежують утворення нових реактивних форм кисню (англ. – reactive oxygen species). У найновіших наукових дослідженнях відзначаються зв’язки між сповільненням розвитку новоутворень і регулярним вживанням зеленого чаю матча.

Американські вчені з Колорадського університету порівняли вміст EGCG в високоякісній японській матча із вмістом цієї речовини в зеленому пакетованому чаї, що продається в мережі кав’ярень «Starbucks». Результати досліджень показали, що матча містить в 137 разів більше EGCG, ніж зелений чай з пакетика. Вчені підкреслили, що навіть в порівнянні з високоякісним листовим чаєм, в чашці матча буде принаймні втричі більше катехіну EGCG (8).

 

Катехіни EGCG = Антиоксиданти, що уповільнюють ефекти старіння

Катехіни EGCG – це поліфеноли з дуже сильним антиоксидантним ефектом. Вони допомагають запобігати утворенню реактивних форм кисню (RTF), до яких відносяться вільні радикали і пероксиди. Завдяки цьому чай матча дає супер-антиоксидантний ефект, який протидіє занадто високій активності реактивних форм кисню (9). Концентрація реактивних форм кисню регулюється в клітині за допомогою антиоксидантів, таких як акцептори вільних радикалів, глутатіони, токофероли і антиоксидантні ферменти. Порушення рівноваги між прооксидантними і антиоксидантними зв’язками призводить до окислювального стресу, який може привести до пошкодження або смерті клітини. Існує підозра, що нейродегенеративні захворювання, такі як хвороба Паркінсона або Альцгеймера, можуть бути викликані занадто сильним окислювальним стресом, який пошкоджує тканини. Окислювальний стрес також пов’язаний з розвитком серцево-судинних захворювань.

 

Сприяють схудненню

Чай матча допомагає спалити надлишок калорій, знижує рівень глюкози і інсуліну в крові, навіть якщо ми не змінюємо свій режим харчування. Метааналіз досліджень, опублікованих на сторінках «American Journal of Clinical Nutrition», показує, що регулярне вживання зеленого чаю дозволяє спалити додатково 100 калорій на добу (10). Це відбувається завдяки тому, що катехіни EGCG збільшують енергетичні затрати організму і прискорюють спалювання жиру.

Інше дослідження показало, що особи, які регулярно пили зелений чай, втратили в середньому 1,3 кг протягом 12 тижнів експерименту, не змінюючи при цьому свій режим харчування. Чергові цитовані популяційні дослідження вказують на те, що особи, які регулярно п’ють чай, в середньому мають нижчий індекс маси тіла (ІМТ) і меншу окружність талії, ніж ті, що уникають споживання чаю. Окружність талії є важливим показником стану нашого здоров’я. Занадто багато жирової тканини в цій частині тіла свідчить про порушення метаболізму: підвищений тиск, гіперхолестеринемію і діабет.

Дослідження, проведені в університеті Сан-Паулу на групі жінок з ожирінням, показали, що найкращі ефекти приносить додавання зеленого чаю до програми схуднення. Жінки, які крім дієти і тренувань протягом восьми тижнів пили зелений чай, не тільки скинули в середньому 5,8 кг, але і значно зменшили окружність талії. У них також спостерігалося зниження рівня тригліцеридів і жиру, а також збільшилася м’язова маса (11).

Схожі результати, що стосуються катехінів в зеленому чаї, отримали американські дослідники з Університету штату Пенсильванія (12). Дослідження, проведені над матча дослідниками з Королівського хімічного товариства, підтвердили в свою чергу, що ефекти, отримані при використанні звичайного зеленого чаю, багатократно збільшуються, якщо використовувати чай матча, оскільки при вживанні матча у вигляді порошку, ми споживаємо всю поживну цінність чайного листа (як розчинні, так і нерозчинні у воді складові). Ті ж дослідження підтвердили, що матча дозволяє ефективно спалити надлишок жиру і знизити рівень так званого «шкідливого» холестерину LDL (13).

 

Гальмують розвиток пухлин

Світові дослідження вказують на те, що катехіни відіграють важливу роль в процесі гальмування розвитку пухлин. Одне з досліджень показало, що додавання до щоденного раціону 600 мг катехінів, що містяться в зеленому чаї, гальмувало розвиток раку простати. Через рік рак простати розвинувся у 9% чоловіків, дієта яких включала зелений чай, і у 30% з групи плацебо (14).

Дослідження також підтверджують, що EGCG змінює метаболізм ракових клітин, оскільки пригнічує активацію ферменту, що відповідає за їх ріст і активність (15). Як підкреслив один з авторів дослідження, Вай-Нан Лі (Wai-Nang Lee) з Лос-Анджелеського біомедичного науково-дослідного інституту (LA BioMed), розуміння того, як цей компонент зеленого чаю здатний перемагати ракові клітини, може відкрити можливості для розробки абсолютно нової терапії для боротьби з онкологічними захворюваннями. Група науковців з Університету штату Пенсильванія встановила, що EGCG, який міститься в зеленому чаї, вбиває ракові клітини пухлини ротової порожнини, але не шкодить здоровим клітинам (16).

Дослідження, проведені на 75 тис. китаянок середнього та похилого віку, показали, що регулярне вживання зеленого чаю зменшує ризик захворювання на рак органів травної системи, в тому числі на рак шлунку і товстої кишки. Для досліджуваних жінок, що випивали 2-3 чашки зеленого чаю в день, ризик розвитку раку органів травної системи знижувався на 21%, – встановили дослідники з Центру епідеміології Вандербільта. У випадку жінок, які протягом 20 років регулярно пили зелений чай, ризик захворювання на рак товстої кишки або інший вид раку органів травної системи зменшувався на 27-29 відсотків. Всі жінки були некурящими і непитущими, проте існували деякі відмінності в харчовому раціоні і способі життя, які були взяті до уваги при аналізі результатів. Результати досліджень були опубліковані в журналі «American Journal of Clinical Nutrition» (17).

 

 

Катехіни захищають від серцево-судинних захворювань

Як показують японські довготривалі дослідження, що охопили людей середнього і похилого віку – понад 40 і 90 тисяч учасників відповідно, катехіни EGCG, що міститься в матча, позитивно впливають на роботу серця і систему кровообігу. Опубліковані у журналах «JAMA» (18) і «Annals of Epidemiology» (19) результати стверджують, що для осіб, які регулярно випивають кілька чашок зеленого чаю в день, ризик смерті від серцево-судинних захворювань зменшується. Чим більшим було вживання чаю, тим ризик смерті був меншим, що особливо помітно було серед жінок. Зелений чай найбільш помітно впливав на зменшення ризику виникнення інсульту.

Катехіни, особливо найсильніший – EGCG, діють як антиоксиданти, мають протизапальні і антитромботичні властивості. Для тих, хто випивав від однієї до чотирьох чашок зеленого чаю в день, ризик інсульту був на 20 відсотків нижчим, ніж у людей, які його не пили. Дані результати були отримані в ході досліджень, що проводилися протягом 13 років на більш ніж 80 тисячах японців (20). «Регулярне вживання зеленого чаю покращує роботу кровоносної системи, оскільки запобігає утворенню тромбів», – стверджує Йошихіро Кокубо, головний автор дослідження. Вчений припускає, що хімічними речовинами, що захищають від інсульту і інших захворювань серцево-судинної системи, є саме катехіни.

Катехіни як головна складова зеленого чаю матча, завдяки своїм протизапальним і антитромботичним властивостям можуть запобігати розвитку смертельного захворювання – аневризми аорти. Аневризми являють собою результат атеросклеротичних процесів, високого артеріального тиску і різкого фізичного навантаження. Згідно із дослідженнями японських вчених з Кіото, катехіни EGCG мають функцію відновлення еластину – головного білка, що забезпечує еластичність артерій (21).

 

 

 

Японський чай матча для міцних кісток

Катехіни EGCG, що містяться в зеленому чаї матча, допомагають зберегти кістки в хорошому стані як в середньому, так в похилому віці, і запобігти розвитку остеопорозу. В одному з досліджень показано, що регулярне вживання чаю пов’язане зі зменшенням ризику переломів кісток на 30 процентів для чоловіків і жінок віком старше 50 років. Інше цитоване дослідження охоплювало 150 жінок після настання менопаузи. Вживання 500 мг екстракту чаю, що відповідає щоденному споживанню 1-2 чашок японського зеленого чаю матча, покращувало стан і щільність кісткової тканини, а також зменшувало схильність до запалення і покращувало силу м’язів (22).

 

 

Бібліографія:

1. „Acute effects of tea constituents L-theanine, caffeine, and epigallocatechin gallate on cognitive function and mood: a systematic review and meta-analysis”, Nutrition Reviews. 2014 Aug;72(8):507-22, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24946991

2. “The effects of L-theanine on alpha-band oscillatory brain activity during a visuo-spatial attention task” Brain Topogr. 2009 Jun;22(1):44-51, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18841456

3. A double-blind, placebo-controlled study evaluating the effects of caffeine and L-theanine both alone and in combination on cerebral blood flow, cognition and mood”, Psychopharmacology (Berl). 2015 Jul;232(14):2563-76, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25761837

4. “Acute effects of tea consumption on attention and mood”, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 98, Issue 6, 1 December 2013, http://ajcn.nutrition.org/content/early/2013/10/30/ajcn.113.058248.abstract

5. Green tea effects on cognition, mood and human brain function: A systematic review”, Phytomedicine. 2017 Oct 15;34:26-37, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28899506

6. “Green tea extract enhances parieto-frontal connectivity during working memory processing”, Psychopharmacology (Berl). 2014 Oct;231(19):3879-88, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24643507

7. “An intervention study on the effect of matcha tea, in drink and snack bar formats, on mood and cognitive performance”, Food Research Int. 2017 Sep;99(Pt 1):72-83, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28784536

8. “Determination of catechins in matcha green tea by micellar electrokinetic chromatography”, Journal of Chromatography A. 2003 Sep 5;1011(1-2):173-80, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14518774

9. „The Powdering Process with a Set of Ceramic Mills for Green Tea Promoted Catechin Extraction and the ROS Inhibition Effect”, “Molecules” 2016, 21(4), 474; http://www.mdpi.com/1420-3049/21/4/474

10. “Catechin- and caffeine-rich teas for control of body weight in humans”, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 98, Issue 6, 1 December 2013, https://academic.oup.com/ajcn/article/98/6/1682S/4577486

11. “The Effects of Green Tea Consumption and Resistance Training on Body Composition and Resting Metabolic Rate in Overweight or Obese Women”, Journal of Medicinal FoodVol. 16, No. 2, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23140132

12. “Epigallocatechin-3-gallate Increases the Expression of Genes Related to Fat Oxidation in the Skeletal Muscle of High Fat-Fed Mice.” “Food & Function” 2011, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3400462/

13. “The effects of the aqueous extract and residue of Matcha on the antioxidant status and lipid and glucose levels in mice fed a high-fat diet.”. “Food & Function” 2016 Jan;7(1):294-300, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26448271

14. “Chemoprevention of human prostate cancer by oral administration of green tea catechins in volunteers with high-grade prostate intraepithelial neoplasia: a preliminary report from a one-year proof-of-principle study”, “Cancer Research” 2006; 66:1234–40, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16424063

15. “Metabolic consequences of LDHA inhibition by epigallocatechin gallate and oxamate in MIA PaCa-2 pancreatic cancer cells”, „Metabolomics”, https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11306-014-0672-8

16. “Differential prooxidative effects of the green tea polyphenol, (–)‐epigallocatechin‐3‐gallate, in normal and oral cancer cells are related to differences in sirtuin 3 signaling”, “Molecular Nutrition and Food Research”, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/mnfr.201400485

17. “Prospective cohort study of tea consumption and risk of digestive system cancers: results from the Shanghai Women’s Health Study”, “The American Journal of Clinical Nutrition”, Volume 96, Issue 5, 1 November 2012, https://academic.oup.com/ajcn/article/96/5/1056/4576999

18. “Green tea consumption and mortality due to cardiovascular disease, cancer, and all causes in Japan: the Ohsaki study”, JAMA. 2006 Sep 13;296(10):1255-65, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16968850

19.“Association of green tea consumption with mortality due to all causes and major causes of death in a Japanese population: the Japan Public Health Center-based Prospective Study (JPHC Study)”, Annals of Epidemiology” 2015 Jul;25(7):512-518.e3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25900254

20. “The Impact of Green Tea and Coffee Consumption on the Reduced Risk of Stroke Incidence in Japanese Population”, “Stroke” 2013, http://stroke.ahajournals.org/content/early/2013/03/14/STROKEAHA.111.677500

21. “Prevention of abdominal aortic aneurysm progression by oral administration of green tea polyphenol in a rat model”, “Journal of Vascular Surgery” 2016, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27473778

22. “Tea and bone health: steps forward in translational nutrition”, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 98, Issue 6, 1 December 2013, https://academic.oup.com/ajcn/article/98/6/1694S/4577502

Shopping Cart
There are no products in the cart!
Continue Shopping
0